Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadar - Eurauto Rent a Car

Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadar?

Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadar?

Egzoz muayenesi yaptırmanın maliyeti, egzoz muayenesi yaptırmak isteyenler için en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Peki egzoz muayene ücreti ne kadar? Geçen yıl 110 TL olan egzoz emisyon ücreti 2023'te KDV dahil 117 TL'ye çıkacak. Ancak egzoz emisyon ölçüm değerlerinin motorlu taşıtın tipine göre değişiklik gösterdiği söylenebilir. Egzoz emisyonları dizel araçlar, katalitik konvertörlü benzinli araçlar ve benzinli ve LPG'li araçlar için farklı ölçülmektedir. Öncelikle egzoz kontrol edilmeli ve problem varsa düzeltilmelidir. Egzozda sorun yoksa aracın ölçülerinde de bir sorun yok demektir. Bir TÜV TÜRK sitesinde egzoz emisyon ölçümü yaptırmak istiyorsanız, TÜV TÜRK web sitesi üzerinden ölçüm randevusu almalısınız. Daha sonra istasyona gitmeli ve aracı yetkililere kontrol ettirmelisiniz. (Egzoz emisyon ölçümü yaptırmak için o tarihte bulunduğunuz şehirdeki yetkili firmaya gidebilirsiniz).

Egzoz Muayenesi Cezası Ne Kadar?

Egzoz muayenesi cezaları son yıllarda Mobese kameraları tarafından doğrudan kontrol edilebilir hale gelmiştir. Örnek olarak otoyolda ilerlerken standart bir eds, Mobese gibi bir kameranın altından geçtiğinizde sistem otomatik olarak aracınızın plakasını sorgulamakta ve aracınızın egzoz muayenesinin olup olmadığını kontrol etmektedir. Eğer aracınızın egzoz muayenesi bitmiş bir şekilde seyahat ediyorsanız sistem otomatik bir şekilde adresinize ceza göndermektedir. Egzoz muayene cezası genel olarak egzoz muayenesini yaptırmamış olan kişilere uygulanan bir para cezası uygulamasıdır. Herhangi bir denetim araç egzoz emisyon ölçümünü net bir şekilde yaptırmadığı tespit edilen kişilere 6.227 TL para cezası uygulanmaktadır. Tüm bu ceza standartlarına ek olarak aracınızın orijinalliğini değiştirerek sahip olduğu egzoz sisteminden çok daha farklı bir egzoz sistemini takmanız durumunda 6.227 TL’lik para cezası katlanarak 12.561 TL olarak uygulanmaktadır. Bu sebepten ötürü aracınızın egzoz muayenesi yakın bir tarihte ise son güne bırakmadan muayene işlemlerinizi tamamlamanızı öneriyoruz.

Araç Muayenesi Ne Kadar?

Araç muayenesi ne kadar sorusuna geçmeden önce araç muayenesi ile alakalı en çok merak edilen soruları yanıtlamakta fayda bulunduğunu düşünüyoruz. Öncelikle muayene tarihinizin yaklaştığı aracınız için önceden TÜVTÜRK firmasından randevu almanız gerekmektedir. Randevu aldıktan sonra ilgili firmanın muayene istasyonuna gittiğinizde trafik sigorta poliçesi, ruhsat, egzoz muayene evrakları, Nüfus cüzdanı gibi belgeler talep edilecektir. Tüm bu bilgilere ek olarak muayene öncesinde aracınızın ve araç sahibi üzerine geçmiş yıllarda yemiş olduğu cezaların ödenmesi, vergi borçlarının ödenmesi gerekmektedir. Muayene istasyonuna gittiğinizde adınıza veya araç üzerinde herhangi bir borcunun olması durumunda randevunuz iptal edilecektir.

Binek Araç Muayenesi Ne Kadar?

Binek araç muayeneleri periyodik olarak 2 yılda bir yapılmaktadır. Binek araç muayene ücretleri 2023 yılında güncellenerek 1.130 TL olarak belirlenmiştir. Araç muayene istasyonlarında yapılan kontrollerde ağır kusurlu olarak nitelendirilmiş olan eksikliklerin fark edilmesi durumunda bir defaya mahsus ücretsiz bir şekilde kontrol edilecektir.

Ticari Araç Muayenesi Ne Kadar?

Ticari araç muayeneleri binek araç muayenelerine ek olarak her yıl periyodik olarak yapılmaktadır. Ticari araçların muayene ücretleri 2023 yılında 1.528 TL olarak belirlenmiştir. Ticari araçlar binek araçların sahip olduğu tüm imkanlardan yararlanabilmektedir.

Yukarıda verilen tüm bu işlemler ile her yıl uğraşmak yerin tarafımıza başvurarak sıfır km bir araç kiralayabilir ve uzun yıllar boyunca keyifle binebilirsiniz. Araç kiralama hizmetleri içerisinde araçların tüm bakımları kiralama şirketi tarafından karşılandığı için sizler hiçbir şekilde bu tür giderler ile karşı karşıya kalmazsınız. Geniş kiralama ağımız ile birlikte İzmir araç kiralama, İstanbul araç kiralama, Antalya araç kiralama, Trabzon araç kiralama gibi tüm büyük şehirlerde havalimanı ve şehir içi hizmetlerimiz bulunmaktadır. En doğru bilgilere ulaşmak için bölgesel araç kiralama hizmetlerimize göz atabilir, aklınıza takılan tüm sorularınız için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. 

01
Araç Muayenesi Nedir?

Araç Muayenesi Nedir?

Oku
Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadar?

Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadardır?

Oku
Dizel ve Benzin Farkı

Dizel ve Benzin Farkı Nelerdir

Oku
Ara

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız.

Kabul Ediyorum
Whatsapp