Araç Muayenesi Nedir? - Eurauto Rent a Car

Araç Muayenesi Nedir?

Araç Muayenesi Nedir?

Araç muayenesi nedir? Araç muayenesi sırasında en çok dikkat edilen işlemler gibi aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına bu içerikten kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Araç muayenesi, araçların sağlık, güvenlik ve çevre kriterlerine uygunluğunun kontrol edildiği bir inceleme işlemidir. Bu inceleme, araçların belirli düzenli aralıklarla yapılması gereken bir bakımdır. Bu bakım sadece araba sahibi için değil, aynı zamanda yolculuk seyahatlerinde güvenliği sağlamak için önemlidir. Araç muayenesi, genellikle aracın frenleri, farları, direksiyonu, lastikleri, aydınlatmaları, egzoz emisyon seviyeleri, şasi ve diğer mekanik parçalarının çalışma durumunu kontrol eder. Bu muayene işlemi ülkemizde Tüv Türk firması tarafından yapılır ve muayene sonucunda araca bir rapor verilir. Bu rapor belirli bir tarihte sona ermektedir ve araba sahibi raporu yenilemezse araba kullanmak yasaktır. Araç muayenesi binek araçlar için her 2 yılda bir, ticari araçlar için her yıl tekrarlanmaktadır. Araç muayenelerinde gitmeden önce aracınıza ait geçmiş ceza, vergi borcu gibi kalemlerin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Araç veya araç sahibinin üzerine herhangi bir ceza bulunması durumunda araç muayene randevusu alamayabilirsiniz.


Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç muayenesi işlemi genellikle şu adımları içermektedir:

  • Yetkili firma web sitesi üzerinden aracınızın muayenesini yaptırmak için randevu almak. Randevu oluşturma aşamasında sizlere sorulan tüm sorulara doğru cevap vermeye özen gösteriniz. Doğru cevap vermediğiniz durumlarda muayene işlemleriniz uzayabilir veya araç muayenesi randevunuz iptal edilebilmektedir. Muayene randevusu için sizlere verilen gün ve tarihten 20 dakika önce araç muayene istasyonunda olmaya özen gösteriniz.
  • Araç muayene istasyonuna gitmeden önce aracınızın veya araç sahibinin üzerine herhangi bir trafik cezası, eksik sigorta vb. gibi ödemelerinin olmadığını teyit ediniz.
  • Daha sonra araç muayene istasyonuna giderek ilgili görevlilere muayene evraklarınızı teslim ediniz.
  • Muayene işlemleri sırasında aracın ön, arka, yan ve alt kısımlarını kontrol edilecek. Tüm bu parçaların yanı sıra lastiklerin, frenlerin, farların, aydınlatmaların, direksiyonun ve diğer mekanik parçaların çalışma durumunu incelenecektir. Bu inceleme sonucunda eksik görülen yerler sizlere bildirilecek, hayati eksikliklerin olması durumunda muayene tekrar talep edilecektir. Muayene kurallarına göre muayene tekrarı istenildiği durumlarda bir kereliğine mahsus ücretsiz bir şekilde muayene tekrarına girilmekte, muayene tekrarında eksikliklerin giderilmediği tespit edilen araçların muayene hakları yanmaktadır. Yanan haklar için muayene istasyonundan herhangi bir geri ödeme yapılamamaktadır.
  • Egzoz emisyon testi yapmak: Bu test aracın çıkardığı kirliliği ölçer ve aracın çevre standartlarına uygunluğunu kontrol eder.

İlgili muayene sonucunda başarılı bir şekilde araç muayenesinden geçen araçların plakalarının ilgili bölümlerine muayene pulları yapıştırılmakta ve muayeneye dair bilgileri içeren bir evrak verilmektedir.Araç Muayenesi Ne Kadar Sürer?

Araç muayenesi işlemi, aracın büyüklüğüne, markasına ve modeline göre değişebilir. Ancak genellikle aracın muayene işlemi birkaç saat içinde tamamlanabilir. Bu süre aracın kontrol edilmesi, emisyon testi yapılması ve raporun hazırlanması gibi işlemleri içerebilir. Eğer aracın muayene işlemi sırasında herhangi bir sıkıntı çıkarsa, aracın tamir edilmesi gerekebilir ve bu durum muayene işleminin süresini uzatabilir. Bu nedenle aracın muayene işlemi için önceden planlamak önemlidir. Genel olarak ülkemizde yapılan araç muayene işlemleri 1 saat kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumda muayene işlemlerinin uzayabileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz. Araç muayene istasyonunda fazla zaman geçirmek istemeyen kişiler muayene öncesinde özel firmaların sağlamış olduğu ön muayene işlemlerini tercih edebilirler. Ön muayene işlemlerinde tıpkı araç muayene istasyonu gibi aracın varsa LPG tankı, lastikleri, farkları, fren mesafeleri, emniyet kemerleri, silecekler, flaşör lambaları, araç kondisyonu gibi tüm birimler kontrol edilmektedir. Muayene işlemlerinden kalabilecek tüm hayati unsurların tespitinden sonra hayatlı görülen yerlerin düzeltilmesi sizleri muayene tekrarı ile karşı karşıya bırakmayacak ve en kısa sürede araç muayene istasyonundan ayrılmanızı sağlayacaktır.


Araç Muayenesi Ne Kadar Gecikebilir?

Araç muayenesi ne kadar gecikebilir sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeler nedeniyle gecikme ücreti, aylık gecikmeli araç muayene ücretinin yaklaşık %5'i oranında hesaplanmakta olup, yine üretici fiyat endeksi için yurt içi aylık oranı üzerinden yeniden belirlenmektedir. TÜV TÜRK'ün açıklamasına göre, hesaplanan toplam gecikme bedeli muayeneye alınan aracın geliş tarihine ve aylık yurtiçi ÜFE oranına göre değişiklik gösterebiliyor. Uzun yıllar boyunca araç muayene işlemlerini yerine getirilmediği tespit edilen araçların tespit edilmesinin ardından araçlar çekici yardımıyla otoparka götürülecektir. Bu aşamadan sonra trafikten men olan araçlar trafiğe çıkamayacak ve trafiğe çıkmak için gerekli işlemlerini yaptırmak için muayene istasyonlarına gidecektir.

Aracınızın yıllık muayene süresi geçmişse ve henüz muayeneniz yapılmadıysa, aracınız trafik polisi tarafından tespit edilirse sahibine muayene cezası verilir. Cezalar ehliyet sahibine değil araç sahibine yansıtılır.

Muayene tarihi geçtikten sonra yola devam etmeniz durumunda 951 TL trafik cezası kesilir ve ek 7 gün içerisinde aracınızı muayene ettirmeniz gerekir. Aksi halde muayeneye çekilir ve 1.979 TL ödemeniz gerekir. Ayrıca, aracınızı muayeneye gönderdiğiniz halde, aracın arızalı olduğu tespit edildiği halde hala yolda gidiyorsanız, araç muayenesi için ceza alabilirsiniz. Aynı şekilde araç muayene cezası da 1.979 TL'dir.


Yukarıda verilen tüm bu işlemler ile her yıl uğraşmak yerin tarafımıza başvurarak sıfır km bir araç kiralayabilir ve uzun yıllar boyunca keyifle binebilirsiniz. Araç kiralama hizmetleri içerisinde araçların tüm bakımları kiralama şirketi tarafından karşılandığı için sizler hiçbir şekilde bu tür giderler ile karşı karşıya kalmazsınız. Geniş kiralama ağımız ile birlikte İzmir araç kiralama, İstanbul araç kiralama, Antalya araç kiralama, Trabzon araç kiralama gibi tüm büyük şehirlerde havalimanı ve şehir içi hizmetlerimiz bulunmaktadır. En doğru bilgilere ulaşmak için bölgesel araç kiralama hizmetlerimize göz atabilir, aklınıza takılan tüm sorularınız için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.01
Araç Muayenesi Nedir?

Araç Muayenesi Nedir?

Oku
Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadar?

Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadardır?

Oku
Dizel ve Benzin Farkı

Dizel ve Benzin Farkı Nelerdir

Oku
Ara

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız.

Kabul Ediyorum
Whatsapp