Dizel ve Benzin Farkı

Dizel ve Benzin Farkı

Dizel ve Benzin Farkı

Otomotiv sektörüne ilgi duyan insanların en çok merak ettiği konular arasında elbette dizel ve benzin yakıtları arasında yer alan farklılıklar bulunmaktadır. Benzin ve dizel arasında bulunan farklar öncelikle fiyat ve performans açısından değerlendirilmektedir. Araç kullanıcı yeni bir araç modeli bakarken her zaman dizel mi? Yoksa benzi bir araç mı alacakları arasında kararsız kalmaktadır. Peki hangi durumlar sizin için avantajlıdır? Bu içeriği dikkati bir şekilde okuyarak benzin ve mazot arasında yer alan farklara erişebilirsiniz.


Benzin ve Mazot Arasındaki Farklar Nelerdir?

Benzin ve dizel arasındaki fark, sektörle ilgilenen birçok kişinin bilmek istediği detaylardan biridir. Benzin ve dizel karşılaştırıldığında hem benzinin hem de dizelin araç kiralama sektöründe de olduğu gibi kendine göre avantajları olduğu söylenebilir. Ancak dizel ve benzin arasında hem benzerlikler hem de farklılıklar var. Örneğin, her ikisi de petrolden üretilir.

Benzin kısa hız patlamaları için ideal olduğu gibi, dizel sabit hızlarda da aynı derecede verimlidir. Her ikisi de petrolden üretilirken, damıtma sıcaklığı yoğunluklarını değiştirir. Benzin dizelden daha hafiftir ve daha hızlı tutuşur. Dizelin tutuşması daha zor olmasına rağmen hacimsel olarak benzine göre daha fazla enerji sağlar. Bu nedenle, dizel motorlar yük taşıma ve uzun mesafe kat etme gibi performanslar için kullanılırken, benzinli motorlar ise hızlı hızlanma ve yüksek hızda sürüş için geliştirilmiştir. Aslında bu detay benzinli ve dizel arasındaki farkta öne çıkan unsurlardan biri. Dizel ve benzin arasındaki fark hakkında söylenebilecek en önemli şeylerden biri, benzinin dizelden daha hızlı yanması ve bitmesidir. Dizel daha yavaş ve daha uzun süre yanarak nispeten ekonomiktir. Ağır hizmet motorları söz konusu olduğunda, ilk tercih dizel motorlu büyük bir araçtır. Örneğin yükün yüzde 90'ı tamamen dizel araçlarla yapılıyor. Her halükârda keşfedildikleri günden bu yana aynı oranda tüketilmeye devam ettiler ve bunun bir süre daha devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Mazot ile benzin arasında bulunan farklar:

  • Dizel araçlar benzinli araçlara göre tek bir depo yakıt ile çok daha uzun mesafeler yol alabilir.
  • Dizel yakıt tipine sahip olan motorlar benzin motorlara göre çok daha yüksek torka sahiptir. Benzinli araçlar dizel araçlara göre daha hızlıdır.
  • Dizel araçların ilk hareketini yapması için bir süre bulunduğu yerde ısınması gerekmektedir. Benzinli araçlarda bu süre çok daha azdır.
  • Dizel araçlarda buji olmadığı için benzinli araçlar gibi belirli periyotlarda buji değiştirme bakımı gerektirmemektedir.
  • Dizel araçların elektronik devreleri benzinli araçlara göre çok daha basittir.
  • Dizel araçlar emisyon değerleri olarak benzinli araçlara çok daha çevreci bir yapıya sahiptir.
  • Benzinli motorlar alev almaya çok daha yatkındır. Dizel yakıtlar çabuk alev almayacağı için daha güvenli olarak bilinir.

 

Fiyat Açısından Benzin Mazot Farkı

Günlük hayatta en çok kullanılan binek otomobillere bakarsanız, dizel ile benzin arasındaki farkın en önemli kriteri elbette fiyatıdır. Aslında benzin ve motorin fiyatları arasındaki fark, bu iki yakıt grubu arasındaki en önemli farklardan biridir. Diesel veya dizel olarak bilinen dizel, benzinden daha ucuzdur. Eğer günlük şoför iseniz benzinli ve dizel arasındaki fark fiyat olarak bütçenizi mutlaka etkileyecektir. Uzun vadede ciddi maliyet farkları yaşayabilirsiniz.

Dizel sizi benzinden daha uzağa götüreceğinden, bu iki unsur bir araya geldiğinde insanların neden hala benzin kullandığını merak edebilirsiniz. Bunun otomobil endüstrisinin kullanıcılar arasında geliştirdiği alışkanlıklarla bir ilgisi olabilir. Otomobil üreticileri, dizel modellerden çok daha fazla benzinli model üretiyor. Zamanla, bu belirli alışkanlıkların oluşmasına yol açar. Benzinli araba kullananlar dizel arabaların daha hantal olduğunu düşünürler. Bunlar bir yere kadar doğru olabilir ama son teknoloji ile üretilen modern dizel arabaların çoğu bu yaygın kanıyı sarsabilecek otomobiller. Bir başka açıdan bakıldığında ise dizel araç kullanıcıları ile benzinli araçlar arasındaki mesafenin giderek açıldığını göreceksiniz. Bu sadece benzinli arabaları pahalı bulmalarıyla açıklanamaz. Benzinli motorun daha az tork ürettiğini de sorun olarak düşünebilirler. İlk günden beri kullanıcılar arasında bu çatışma yaşanıyor. Kısacası araba, alışkanlık ve tarzla ilgili bir seçimdir. Aksi takdirde, otomobil endüstrisi birbiriyle rekabet etmek için her yıl yüzlerce yeni model üretemezdi. Bu noktada hangisi daha iyi diye sormaktansa hangisinin işime yaradığını veya beni mutlu ettiğini düşünmek daha doğru olabilir. Ayrıca araç yakıt tüketim hesaplamalarından haberdar olmanızda ve tasarruf edeceğiniz noktaları not etmenizde fayda var. Aracınıza göre mazot, LPG veya benzin yakıtını kolayca hesaplayabilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere benzin ve mazot arasında bulunan farklara değindik. Diğer içeriklerimize göz atmayı unutmayınız.

 


01
Araç Muayenesi Nedir?

Araç Muayenesi Nedir?

Oku
Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadar?

Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadardır?

Oku
Dizel ve Benzin Farkı

Dizel ve Benzin Farkı Nelerdir

Oku
Ara

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız.

Kabul Ediyorum
Whatsapp